Alfabet słów:

Powrót do listy

Dodano: Nov 3, 2015

Stare Dobre Małżeństwo - Ballada o listopadzie
Listopad to niekochana kobieta
co narzeka narzeka narzeka
rozpuściła włosy przed lustrem
i na nic już nie czeka
przeczytała wszystkie listy z drzew

Listopad kojarzy się źle. Ni to złota jesień, bo ta raczej rządzi pośrodku października, ni to zima, bo ta nawet w święta nie chce się pojawić. Dlatego #listopad to raczej depresja.

Na przykład Coma ujmuje to tak: Czemu mnie zostawił? / Czemu się oddalił? / Musiałem znowu się schlać / Nie widać drogi we mgle / Listopad włazi do miast. A raper Kubiszew: Ten listopad w moim życiu, jest pieprzonym nastrojem. Atrakcyjny Kazimierz - Dzisiaj mnie dopadł w parku listopad / Wszystko jest smętne / Wczesnym wieczorem grają cis-mollem / Orkiestry dęte. Barbara Bluesberry nie poprawia nastroju: Chmury chmurują /schizofrenia nami włada / Cienie się snują, psychotyczny listopad dopada. Psychopatyczny. Jest i "niedobry to czas" u Połomskiego, albo po prosty "zły" śpiewa Justyna Steczkowska.

Zamiast się pociąć nad energią polskiej piosenki w listopadzie można znaleźć fragmenty nie tyle ponure, co poetyczne. Krystyna Giżowska z Jerzym Róży śpiewali w "Rok mija tak jak dzień" tak: Do nóg spadają liście / Listopad jest listonoszem serc / I do listów twoich mi dobiera wiersz. A Łucja Prus poszła tropem dźwiękonaśladowczym: Pan listopad gra na basie / dylu dylu bum / Na jesiennym graniu zna się. Da się?! Da się!

Niezawodny jest jak zwykle Henryk Rejmer, który listopad potraktował jako metaforę bycia zakapiorem. Ja jestem wciąż miastowy chłopak, / Po mej Warszawie bujam się. / Pochmurny bywam jak listopad, / Gdy jakiś kmiot zaczepia mnie. / Tu jestem sobą i szwung czuję, / Gdy z knajpy zakolami tnę, / Ja w herze, koksie nie gustuję, / Wolę przy wódce bawić się.

I gra muzyka. Nawet w listopadzie. Wszystkie piosenki o tym wspaniałym miesiącu znajdziesz tutaj.